Anna Grodzka

Anna Grodzka

(ona/jej)

Aktywistka społeczna, współzałożycielka i była prezeska Fundacji Trans-Fuzja. Współzałożycielka i prezeska Fundacji „Społeczeństwo FAIR“. W latach 2011-2015 posłanka na Sejm VII kadencji, zajmowała się przede wszystkim problemami równości kobiet i mężczyzn oraz osób LGBT+, problematyką praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji, problemami polityki mieszkaniowej, prawa pracy i związków zawodowych, promocją odnawialnych źródeł energii, demokracji energetycznej. Laureatka nagrody Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej „Okulary Równości” w 2012 roku, nagrody tygodnika Polityki dla najlepszej posłanki VII kadencji Sejmu oraz „Korony Równości” KPH. Obecnie emerytka i kompozytorka muzyki filmowej.

Lalka Podobińska

Lalka Podobińska

(ona/jej)

Aktywistka społeczna, współzałożycielka, była wiceprezeska i prezeska Fundacji Trans-Fuzja, współzałożycielka Fundacji LGBT Bussiness Forum oraz Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji „Społeczeństwo FAIR”. W latach 2011-2015 dyrektorka Biura Poselskiego Anny Grodzkiej. Doktora nauk farmaceutycznych, specjalizująca się w organizacji ochrony zdrowia oraz w rejestracji leków, produktów dietetycznych i wyrobów medycznych. Instruktorka harcerstwa, taterniczka jaskiniowa. Obecnie emerytka.

Ewa Maria Hołuszko
fot. Monika Pacyfka Tichy

Ewa Maria Hołuszko

(ona/jej)

Urodzona w Białymstoku. Skończyła wydziały: Elektryczny (PW) oraz Fizyki, Pedagogiki i Psychologii na UW. Działaczka społeczna i polityczna. W 2000 r. zakończyła proces korekcji płci. Jest osobą wyznania prawosławnego - działa w warszawskiej Wierze i Tęczy. Uczestniczka Euroforum chrześcijan LGBT w Gdańsku, Helsinkach i Zurichu. Działalność opozycyjną rozpoczęła jeszcze przed 1980 r. W mazowieckiej „Solidarności” była przez pewien okres przewodniczącą regionalnej Komisji Interwencyjnej a później członkiem Zarządu Regionu. Była członkiem Komisji Uchwał i Wniosków w czasie I Zjazdu NSZZ „Solidarność” w gdańskiej „Olivii”. W czasie stanu wojennego ukrywając się została pierwszą Przewodniczącą Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego – organizacji podziemnej obejmującej całą metropolię warszawską. Aresztowana i więziona. Odznaczona odznaką Zasłużony Działacz Kultury przez premiera Jerzego Buzka, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Krzyżem Wolności i Solidarności przez prezydenta Andrzeja Dudę. Członkini: Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Działaczka na rzecz ochrony praw człowieka w tym osób LGBT oraz przynależnym imigrantom. Czynna członkini Platformy Obywatelskiej. Hobby: geografia, historia, polityka lecz także turystyka i ochrona przyrody. Członkini Klubu Wysokogórskiego.

Maciej Misiorny

Maciej Misiorny

(on/jego)

Germanista, dziennikarz, redaktor. Pasjonat biegania, kotów i książek. Żonaty. Rozpoczął tranzycję w 1988 roku. W 1992 roku miał sprostowanie metryki urodzenia. Jest jednym z bohaterów książki “My trans” Piotra Jaconia, statystował w filmie “Kobieta z…” M. Szumowskiej i M. Englerta, w którym wygłasza ważną kwestię. 30 lat po tranzycji żył “stealth”, ale po 50. uznał, że ma dosyć ukrywania się.

Piotr Jacoń
fot. Olga Majrowska

Piotr Jacoń

(on/jego)

Urodził się w 1976 roku w Gdyni. Ukończył V LO w Gdańsku Oliwie oraz polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Pracował w Radiu Plus, Radiu Gdańsk i „Dzienniku Bałtyckim”. Od listopada 2004 roku dziennikarz TVN 24, gdzie jest gospodarzem wieczornego programu „Dzień po dniu”. W TVN24 GO prowadzi cykl wywiadów „Bez polityki”. W 2021 r. ukazał się jego reportaż telewizyjny „Wszystko o moim dziecku”. W tym samym roku wydał książkę „My, trans”, opisującą problemy osób transpłciowych i ich bliskich. W 2017 roku otrzymał tytuł Mistrz Mowy Polskiej, w 2021 roku został finalistą Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, w 2022 uhonorowany przez KPH Koroną Równości oraz przyznawanym przez Fundację Grand Press Medalem Wolności Słowa.

Anu Czerwiński

Anu Czerwiński

(on/jego)

Dokumentalista, operator filmowy, montażysta, twórca wideo i choreo do przedstawień teatralnych, aktor, reżyser. Osoba transpłciowa. Współtwórca i/lub aktor w ikonicznych produkcjach o osobach queer: "Kontrola", "Wszystkie nasze strachy", "Jesteśmy idealni", "Kobieta Z", "Fanfik". Wystąpił w warszawskich teatrach w „Mieszkanie na Uranie” i „Orlando. Biografie”. Ukończył reżyserię dokumentalną na uniwersytecie Denis Diderot w Paryżu i program DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie. Podejmuje tematy widzialności wykluczonych społecznie grup, feminizmu, niepełnosprawności i doświadczeń społeczności LGBT. Pracował też jako reporter wideo Gazety Wyborczej dokumentując protesty społeczne i życie polityczne w Polsce i we Francji.

Anton Ambroziak

Anton Ambroziak

(on/jego)

Dziennikarz i reporter, kierownik działu społeczno-gospodarczo-ekologicznego w OKO.press. Uhonorowany nagrodami: Amnesty International „Pióro Nadziei” (2018), Kampanii Przeciw Homofobii “Korony Równości” (2019). Pisze o prawach człowieka, społeczeństwie obywatelskim, usługach publicznych i id-pol.

Małgorzata Szumowska

Małgorzata Szumowska

(ona/jej)

Reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Jedna z najwybitniejszych polskich reżyserek. Nagradzana na międzynarodowych festiwalach. Twórczyni filmów "33 sceny z życia" (2008), "W imię..." (2013), "Body/Ciało" (2015), "Twarz" (2018), "Śniegu już nigdy nie będzie". W kwietniu na ekrany kin trafi jej najnowszy film "Kobieta Z", pierwsza wysokobudżetowa polska produkcja podejmująca tematykę transpłciowości.

Michał Englert

Michał Englert

(on/jego)

Operator filmowy, scenarzysta. Jeden z najlepszych polskich operatorów. Nagradzany w Sundance, Gdyni, Berlinie, Cannes, i innych festiwalach międzynarodowych. Stale współpracuje z Małgorzatą Szumowską. W jej najnowszym filmie "Kobieta Z", pokazującym drogę życiową transpłciowej osoby, współtworzył scenariusz i reżyserię oraz był autorem zdjęć.

Marek Kozakiewicz

Marek Kozakiewicz

(on/jego)

Reżyser, scenarzysta i operator filmowy. Jego reżyserski debiut „Silent Love” był nagradzany na największych dokumentalnych festiwalach filmowych na świecie oraz otrzymał najwyższe wyróżnienia na przeglądach w Polsce. Drugi, najnowszy film "Jesteśmy idealni" powstał na bazie historii osób trans i NB które wzięły udział w castingu do "Fanfika". Marek jest również autorem zdjęć do wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych, a od 2012 pracuje jako reżyser światła oraz autor wizualizacji do największych produkcji teatralnych w Polsce, współrealizował ponad 30 przedstawień i oper.

Katarzyna Kotula

Katarzyna Kotula

(ona/jej)

Absolwentka filologii angielskiej na UAM. Przez 20 lat nauczycielka w Zespole Szkół Ogólnokształcących oraz w prywatnej szkole językowej w Gryfinie. Uczestniczyła w Kongresach Kobiet, brała udział w założeniu społecznego komitetu „Jesteśmy”, zrzeszającego opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Działaczka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Gryfinie i jedna z krajowych liderek tej inicjatywy. Od 2019 r. posłanka na Sejm RP. W IX kadencji Sejmu była członkinią Komisji Polityki Społecznej oraz członkinią Podkomisji Stałej ds. Rodziny i Podkomisji Stałej ds. Osób z Niepełnosprawnościami. W październiku 2020 r. została rzeczniczką prasową Wiosny. W Sejmie X kadencji została przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 13 grudnia 2023 r. powołana na urząd Ministry do spraw Równości.

Krzysztof Śmiszek

Krzysztof Śmiszek

(on/jego)

Adwokat, polityk, nauczyciel akademicki, działacz na rzecz praw człowieka i praw mniejszości, doktor nauk prawnych. Współzałożyciel i były przewodniczący Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, poseł na Sejm IX i X kadencji, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Jest pierwszym w historii polski członkiem rządu, który jest jawną osobą LGBT+. W 2023 roku, na scenie spektaklu Spartakus wziął ślub ze swoim narzeczonym od 20 lat, Robertem Biedroniem.

dr. Sylwia Spurek
fot. Karolina Harz

dr. Sylwia Spurek

(ona/jej)

Prawniczka, radczyni prawna, legislatorka oraz feministka. Od około 25 lat zaangażowana w działania na rzecz praw człowieka. Autorka pierwszego polskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W latach 2014-2015 koordynowała rządowy proces ratyfikacji Konwencji Antyprzemocowej Rady Europy. Od 2015 r. do 2019 r. Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) i członkini Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu problemu przemocy w rodzinie, równego traktowania i dyskryminacji. Weganka, działa także na rzecz praw zwierząt. Wraz z partnerem, dr. Marcinem Anaszewiczem, w 2019 r. wydała książkę „Związek partnerski. Rozmowy o Polsce”, dot. praw człowieka, przemocy wobec kobiet oraz praw zwierząt i kwestii klimatycznych, a także „Naszą Konwencję” oraz raport „Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą”.

Angela Getler

Angela Getler

(ona/jej)

Dziennikarka telewizji News24, gdzie prowadzi program "Ecce Homo. Oto Człowiek". Pierwsza transpłciowa dziennikarka telewizyjna w Polsce, konsultantka filmowa ds. transpłciowości, aktywistka na rzecz praw osób LGBT+. Brała udział w pracach nad filmem "Kobieta Z".

Zenobia Żaczek

Zenobia Żaczek

(ona/jej)

Urodzona w 1974 r., współzałożycielka Komitetu Obrony Praw Lokatorów i Związku Syndykalistów Polski, od 2009 r. zajmuje się udzielaniem porad dla osób borykających się z problemami mieszkaniowymi. Organizuje protesty w obronie praw lokatorów i pracowników. Brała udział w pracach w komisjach sejmowych nad ustawą ds. reprywatyzacji, rewitalizacji i nowelizacjami ustawy o ochronie praw lokatorów. Walczyła o zakaz zwrotów kamienic z lokatorami i podłączanie kamienic do centralnego ogrzewania. Zawodowo zajmuje się programowaniem. Wiosną 2021 r. zaczęła tranzycję medyczną.

Katarzyna Gauza

Katarzyna Gauza

(ona/jej)

Z zawodu programistka. Aktywistka społeczna, związana z grupą Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Popularyzatorka wiedzy o Rewolucji 1905 roku; organizatorka obchodów rocznicowych Powstania Łódzkiego w Łodzi. Na stałe mieszka w Szwecji z żoną Aleksandrą i pięcioletnim Stasiem.

Lu Olszewski

Lu Olszewski

(ona/jej)

Niebinarna aktywistka działająca na widoczności i reprezentacji osób niebinarnych w przestrzeni publicznej. Inicjatorka projektu niebinarnosc.pl, pierwszego projektu zajmującego się stricte osobami niebinarnymi.

Klaudia Kleo Kowalska
fot. Michał Sosna

Klaudia Kleo Kowalska

(ona/jej)

Klaudia Kleo Kowalska, od ponad roku także pod scenicznym pseudonimem Dama Karo, w innych kręgach znana z kolei jako wiedźma Skusikula. Jest transkobietą, lesbijką, tatą, czarownicą, psychonautką, szamanką oraz reżyserką i montażystką. Stara się narodzić jako performerka. Jest tatą piątki dzieci, z których dwoje odebrała na własne ręce bez udziału lekarzy ani położnych. Po skończeniu reżyserii w łódzkiej filmówce, za sprzedane mieszkanie po babci oraz z pracy dla komercyjnych stacji telewizyjnych robiła sobie przerwy w zawodowym życiorysie, podróżując. W Afryce, Azji i Ameryce Południowej spędziła blisko sześć lat. W trakcie tych podróży rozwijała swoją wiedzę i doświadczenia w przestrzeni duchowej. Na przełomie 2008/09 roku porzuciła posadę dyrektorki kreatywnej Comedy Central aby oddać się zaawansowanym eksperymentom z własną ścieżką magiczną i narodziła się jako Skusikula. Niedługo potem wyjechała do Peru, gdzie przez ponad rok pracowała w teamie healerów z terminalnie chorymi na raka kobietami, przygotowując je na nadchodzącą śmierć, między innymi podczas Ayahuaskowych podróży. Dopiero w połowie 47 roku życia dokonała coming-out'u i wyszła z szafy jako transpłciowa kobieta oraz na scenę jako performerka queer pod aliasem Dama Karo. Planuje tranzycję medyczną. Swoje sceniczne narodziny traktuje jako wyjście z artystycznego kokonu, w którym tkwiła blisko półwiecze. Nagrała też pierwszy singiel ze swoją poezją sprzed kilkunastu lat. Ubrała go w performance, z którym czasem pojawia się na queerowych scenach. Dzisiaj ważna staje się dla niej działalność społeczna i aktywistyczna, chce zabierać głos jako osoba transpłciowa, jako rodzic transpłciowy, jako ofiara przemocy, ale także jako wiedźma i osoba samą magię dehermetyzująca i redefiniująca.

Tomasz Janota

Tomasz Janota

(on/jego)

Pochodzi ze Śląska, jest osobą transpłciową i w tym roku będzie obchodzić 10-lecie na HRT. Dzieli się swoimi doświadczeniami na kanale Transbros. W wolnym czasie zwiedza opuszczone miejsca, jest również fanem gier komputerowych, przy których pracuje.

Inez Dapszus

Inez Dapszus

(ona/jej)

Absolwentka malarstwa oraz wzornictwa na Akademii Sztuki w Szczecinie. Malarka, projektantka, performatorka i nauczycielka rysunku. Podejmuje estetykę melancholijnego queeru robotniczego w kontekście sytuacji transkobiet w Polsce, dotyka spraw mniejszości w sferze sex-workingu. Głównie tworzy obrazy olejne, fotografie i obiekty na skraju ready-made i trash artu. Wraz ze swoją żoną Olą Kuo-Rydzyńską założyła kolektyw Zakład Żeństwo.

Ala Express

Ala Express

(ona/jej)

Ur. 29 lutego 1759, poznańska osobowość dragowa, dizajnerka, piromanka, fanka Lany del Rey. Odnajduje spokój w starych zamkach, lesie i meblach typu empire. W swoich performance’ach inspiruje się gotykiem, syntezatorami, piosenkarką Allie X oraz krajobrazem puszczy pierwotnej. Prywatnie niebinarny jaszczur z kosmosu, wampir.

Lelita Petit

Lelita Petit

(ona/on)

Obecna i aktywna w środowisku osób LGBTQ+ od ponad dekady. Na swoim koncie mam poprowadzenie około 40 marszów równości, ponad 6 lat na scenie jako drag Queen, utworzenie projektu Brokatowe Damy i stworzenie albumu muzycznego "Potężne Lesbijki z Mieczami". Autorka tekstów i muzyki, wokalistka po Państwowym Studium Woklano Aktorskim im. Czesława Niemena. Niedoszła filozofka i doszła do wniosku o dofinansowanie.

Łukasz Jurewicz

Łukasz Jurewicz

(on/ona)

Osoba aktywistyczna z Poznania, osoba członkowska Stowarzyszenia Grupa Stonewall oraz kolektywu pozqueer. Wyoutowana osoba niebinarna, adwokatka społeczności LGBTQIAP+, współorganizatorka demonstracji antyrządowych w obronie praw człowieka i wolnych sądów, ale również Marszów Równości, wydarzeń kulturowych i paneli dyskusyjnych w ramach festiwalów prajdowych w Poznaniu i Szczecinie.

Mateusz Kotas vel Flame of Utopia

Mateusz Kotas vel Flame of Utopia

(on/jego vel on/jego/ona/jej/ono/jenu)

Nie czekam na zmianę. Ja jestem zmianą. Ja jestem pędem i energią. Sprawdzam granice naszych możliwości i przesuwam je dalej. Za dnia szkolę żaków i żaczki poznańskiej podstawówki, by pięknie mówiły i pięknie myślały. W nocy zaś eksploruję swoje człowieczeństwo – pod postacią drag queerowej persony rozkładam na czynniki pierwsze męskość i kobiecość. Daję upust swoim artystycznym popędom, by pchać tym samym swój aktywistyczny kram. Transpłciowość jest trudna, transpłciowość jest wielowymiarowa, transpłciowość jest zmianą, którą warto poznać.

Aira

Aira

(ona/jej)

Osoba transpłciowa oraz performerka w sztuce dragu, która od 5 lat działa na scenie performerakiej jak i aktywistycznie, prowadząc marsze równości w całej Polsce i za granicą. Tancerka, aktorka oraz makijażystka. Interesuje się stylem, modą i wyrażaniem siebie, co też promuje na codzień. Jest częścią kolektywu House Of Utopia, który tworzy ze swoją dragową rodziną i spełnia się artystycznie od 2018 roku.

Mewa

Mewa

(onx/jex, w mowie on/ona/ono)

Tworzy muzykę od zawsze oraz również od dupy strony. Taki już Mewy stan ducha, że zawsze zaczynałx od eksperymentów i do wszystkiego dochodziłx naokoło. Od jakiegoś czasu bawi się w tworzenie muzy od zera do bohatera, tzn robi w niej wszystko, od kompozycji, przez wykonanie, aż po produkcję. Współtworzy kolektyw Brokatowe Damy, z którym w 2023 roku wydałx debiutancki album "POTĘŻNE LESBIJKI Z MIECZAMI", działa w kolektywie aktywistycznym Queer nad Odrą, współorganizuje transgraniczny marsz równości Frankfurt-Słubice-PRIDE, a także udziela się w scenie ballroom jako MC. Na co dzień spełnia się jako pedagog muzyczny i dyrygent chóralny. Na Dniu Widoczności pokaże wycinek ze swojego solowego autorskiego materiału.

Kristine Turowska

Kristine Turowska

(ona/jej)

Urodzona w 1976 roku, transpłciowa pisarka i poetka. Ukończyła też 2-letnią szkołę aktorską. Wydała tomik swoich wierszy oraz powieść historyczną „Listy do E.”. Obecnie pracuje nad sztuką teatralną poruszającą tematykę stereotypowego traktowania roli kobiety oraz związanych z tym problemów kobiety transpłciowej. W życiu codziennym odpowiedzialna jest za finanse w zarządzie międzynarodowej korporacji. Ma żonę i dwoje dorosłych dzieci.

Olgierd Cichoń

Olgierd Cichoń

(on/jego)

Od 13 lat starannie odkrywam potencjał firm, pomagając im w obrębie tłumaczeń, content marketingu i copywritingu. Prowadzę niewielką agencję marketingowo-tłumaczeniową o wielkich możliwościach – jestem ekspertem od lokalizacji i transkreacji. Pracuję głównie ze start-upami i podmiotami korporacyjnymi. Warsztat pisarski szlifowałem między innymi pod okiem Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Byłem również uczestnikiem kursu tworzenia scenariuszy do gier komputerowych, Write the Game. Występowałem na wydarzeniach InternetBeta, Women in Localization, Crash Mondays i Marketingowy Miesiąc Kobiet w More Bananas.

Magdalena Pilecka

Magdalena Pilecka

(ona/jej)

Trójmiejska Transpłciowa aktywista. Od lat współprowadzi wraz z blogka.pl i Tolerado grupe towarzysko-wsparciową dla osób trans. Współprowadzi również podcast "Miedzy uszami" oraz samodzielnie, profil "Sindi_magda" na instagramie. Sama siebie określa jako "szaloną kocią mamę", prowadząc dom tymczasowy dla kotów dla Fundacji "Koty spod Bloku". Zna proces tranzycji prawnej, zdecydowanie za dobrze jak na jej własny gusty.

Karolina Kelia

Karolina Kelia

(ona/jej)

Aktywistka na rzecz osób transpłciowych, działa w Tolerado i w lokalnej trójmiejskiej społeczności osób transpłciowych, niebinarnych i różnorodnych płciowo, prowadzi transmisje z Trójmiejskiego Marszu Równości, a prywatnie matka kota, rowerzystka, programistka i weganka. Prowadzi spotkania, edukuje i studiuje psychologię.

Agnieszka Nockowska

Agnieszka Nockowska

(ona/jej)

Poznanianka z wyboru, łodzianka z urodzenia. Neurobiolożka i lekarka w jednym, starająca się odrobinę poprawić stan zdrowia lokalnej populacji, pracując w przekonaniu, iż wizyta w gabinecie nie musi zawsze być stresującym doświadczeniem :) Po godzinach robi fotki, szuka wszelkich przejawów sztuki współczesnej i daje się pokroić za wciągającą książkę.

Julia Durzyńska

Julia Durzyńska

(ona/jej)

Biolożka molekularna zatrudniona w UAM na stanowisku profesora uczelni i początkująca pisarka. Moja pierwsza powieść autofikcyjna o losach transpłciowej naukowczyni ukaże się wiosną tego roku. Uwielbiam uczestnictwo w szeroko rozumianej nauce i kulturze.

Błażej Warkocki

Błażej Warkocki

(on/jego/whatever)

Literaturoznawca, krytyk literacki, profesor UAM. Współredaktor tomu „Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer” oraz członek kapituły Nagrody Conrada.

J. Szpilka

J. Szpilka

(ona/jej)

Kulturoznawczyni, absolwentka IKP UW. Zajmuje się studiami trans i queer, literaturą trans oraz studiami nad seksualnością. Obecnie pracuje na Uniwersytecie SWPS.

Ewelina Negowetti

Ewelina Negowetti

(ona/jej)

Założycielka i adminka facebookowej grupy "Transpłciowość w rodzinie". Edukatorka, ilustratorka, obywatelka zaangażowana w zmienianie otoczenia na lepsze. Członkini Zarządu nowopowstającej fundacji "Transpłciowość w Rodzinie". Autorka poradnika "Pułapki aktywizmu - Jak je ominąć i cieszyć sie życiem (nie tylko swoim)". Z wykształcenia - specjalistka ds. zarządzania ngo.

Paula Szewczyk

Paula Szewczyk

(ona/jej)

Reporterka „Wysokich Obcasów”, pisze na tematy społeczne. Nominowana do nagrody Grand Press za reportaż o transpłciowych matkach, autorka książki "Ciała obce. Opowieści o transpłciowości". W 2023 roku nagrodzona "Koroną Równości" w kategorii "Media".

Anouk Herman
fot. Joanna Nowicka

Anouk Herman

(ono/jego)

Debiutowało książką poetycką "right into pod tramwaj" (2022). Interesuje się ekofeminizmem oraz zagadnieniami queerowości i dziewczyńskości. Codziennie dokarmia lokalne stado wygłodniałych gołębi – kocha wszystkie zwierzątka, choć najmocniej myszy i koty. Szczęśliwa liczba: 27.

Hanna M. Zagulska

Hanna M. Zagulska

(on/ona)

Aktywistka społeczna, zawodowo PRowiec i specjalistka komunikacji. Osoba współorganizująca kilkadziesiąt demonstracji m.in. Łańcuchy Światła i Tęczowe Disco pod Pałacem. Członkini Grupy Stonewall - w roku 2019 brała udział w Letniej Akademii Równości. Osoba niebinarna, genderfluid. Na obecnym etapie drogi używa różnych zaimków. Od 2015 roku wyautowana osoba panseksualna.

M Marciniak

M Marciniak

(on/jego)

Osoba transmęska niebinarna. Współprowadzi Fundację Lambda Polska/Qalejdoskop. Osoba aktywistyczna działająca na rzecz dzieci i młodzieży transpłciowej w Polsce; udzielająca konsultacji do spraw tranzycji oraz refundacji procesów diagnostycznych. Współadmin profilu Lambdy Polska na fb oraz grupek wspierających dla dzieci i młodzieży na messengerze. Osoba feministyczna wspierająca osoby okołowaginalne. Prowadzi safespace’y, grupy wsparcia dla transpłciowych dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, a także konsultacje indywidualne. Obecnie przed obroną pracy magisterskiej ściśle związanej z transpłciowością, stereotypami ról płciowych oraz zjawiskiem toksycznej męskości. Prywatnie osoba rodzicielska stada kotów.

Rita Skalskx

Rita Skalskx

(on/jego)

Niebinarna osoba aktywistyczna działająca na rzecz młodzieży w Fundacji Lambda Polska/Qalejdoskop. Aktor epizodyczny w spektaklach i filmach (m.in. "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi", "Wilcza Góra", "SODOMA: Hiperpopowa epopeja gejowska"). Prywatnie amator mody, dragu, kultur azjatyckich, queerowej historii sztuki i rodzic stada kotów.

Wik Płatek

Wik Płatek

(ono/jego)

Osoba bohaterska filmu "Jesteśmy idealni" Marka Kozakiewicza i Anu Czerwińskiego. Skończyło stosowaną psychologię zwierząt na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się naturą, ekologią i sztuką. Marzy o etycznym chowie zwierząt gospodarskich.

Werka

Werka

(ona/on/they)

Transmasc, lesbijka, butch. Od prawie czterech lat w szczęśliwym związku z Gosią, z którą wystąpiłx w dokumencie "Jesteśmy idealni". W tym roku kończy studia licencjackie socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Licencjat o gender i lesbijkach, czyli prosto z serca.

Katarzyna Grabia

Katarzyna Grabia

(ona/jej)

Psycholożka, seksuolożka, doradczyni ds. HIV/AIDS, trenerka, wykładowczyni akademicka. Prezeska Fundacji CzuliMy. Przez 7 lat pracowała w oświacie jako psycholożka i nauczycielka WDŻ. Odczuwając potrzebę oddolnych inicjatyw w temacie zdrowia psychicznego i seksualnego zaczęła realizować swoje poczucie misji w fundacji. Aktualnie działa na własnych warunkach, wspierając psychologiczno-seksuologicznie młodzież oraz dorosłych. Organizuje nieodpłatne inicjatywy dla osób LGBTQIAP+ na Warmii. Pracuje przede wszystkich z osobami neuroatypowymi oraz różnorodnymi płciowo i seksualnie. Przygotowuje diagnozy pod kątem tranzycji medycznej i sądowej korekty płci. Edukuje rodziców oraz grona pedagogiczne. Miłośniczka podróży. Nieustannie powiększa domową bibliotekę. W wolne chwile ładuje baterie w towarzystwie znajomych lub swoich kotów.

Stanisław Kalina Jaglarz

Stanisław Kalina Jaglarz

(on/jego)

Poeta, songwriter, autor tomiku „gościć sójki” (Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej 2022), za który był nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (za debiut). Wiosną tego roku pojawi się druga książka poetycka „zajęczy żar” nakładem Wydawnictwa Warstwy, do której okładkę i rysunki zrobił Ariel Rosé.

ariel rosé
fot. Valdis Jansons

ariel rosé

(on/jego)

Poeta, eseista, tłumacz, ilustrator. Autor książek poetyckich z ilustracjami: morze nocą jest mięśniem serca (PIW, 2022) oraz Północ Przypowieści (Znak, 2019), obie wydane pod imieniem Alicja Rosé. ariel otrzymał Warszawską Nagrodę Literacką oraz znalazł się na Liście Honorowej IBBY za ilustracje do książki Magdaleny Tulli „Ten i Tamten Las” (Oficyna Wydawnicza Wilk & Król, 2017). Był nominowany także do Nagrody Najpiękniejszej Książki za ilustracje do książki Jarosława Iwaszkiewicza Kocia Książka (Oficyna Wydawnicza Wilk & Król, 2015). Od 2023 roku ariel współtworzy projekt Both Sides of the Border Face East, międzynarodową inicjatywę artystyczną skupiającą się na Europie Wschodniej i Środkowej. Projekt objęty jest patronatem Marci Shore i wspierany przez Fondation Jana Michalskiego oraz Instytut Renesansu. Jego inauguracyjna odsłona poświęcona była wojnie w Ukrainie. Jako rezydent norweski współtworzy literacki projekt Litteratur på Blå w Oslo oraz skandynawską instytucję w Rzymie Circolo Scandinavo.

Patrycja Helt

Patrycja Helt

(ona/jej)

Decyzję o tranzycji podjęłam po pięćdziesiątce, obecnie mam 61 lat. Złożyłam pozew do sądu o korektę oznaczenia płci i czekam na termin rozprawy. Rozwiedziona, mam dwóch dorosłych synów, 29 i 25 lat. Pracuję na Politechnice Warszawskiej jako pracownica dydaktyczna, również w firmie informatycznej jako konsultantka. Współpracuję w kwestii praw osób trans ze studencką organizacją Queerowy Ruch Akademicki PW, Jestem jedną z niewielu osób transpłciowych, które ujawniły się na uczelniach w Polsce, szczególnie technicznych. Ukończyłam kurs liderek Kręgów Kobiet, zamierzam takie kręgi prowadzić. Uprawiam Taiji a także taniec z wachlarzami bojowymi, chwilowo mam przerwę ze względu na chorobę.

Monika Pacyfka Tichy
fot. Anna Kamińska

Monika Pacyfka Tichy

(ona/on/they)

Buntowniczka, aktywistka, motocyklistka, feministka. Fotografuje, pisze, podróżuje, reportażuje, robi filmy. Przez 8 lat rządów katolickich fundamentalistów działała nieprzerwanie w ruchu oporu. Od 2018 organizuje Marsze Równości (Szczecin, Gryfino-Mescherin, Festiwal Pol'and'Rock, Jelenia Góra), pomoc psychologiczną i kryzysową dla ofiar patriarchatu i queerfobii, oraz, jako jedyna w Polsce w sposób ciągły, finansowanie tranzycji indywidualnym osobom. W tym celu założyła Fundację Lambda Polska. Królowa Parad 2019; była na 24 marszach równości w jednym sezonie. Pomysłodawczyni i główna koordynatorka Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych. Kocha: swoją Żonę, Syna i Rodzinę z Wyboru, Przystanek Woodstock, książki o Wiedźminie i twórczość sióstr Wachowskich.

Szkoła Zdrowego Głosu

Szkoła Zdrowego Głosu

Interdyscyplinarna inicjatywa działająca terapeutycznie, badawczo, edukacyjnie w obszarze afirmacji głosu osób transpłciowych i niebinarnych. Pracują naziemnie w Łodzi i Warszawie oraz online. W skład ekipy wchodzą: Ania Guhs-Pyrek (ona/jej) - neurologopedka, edukatorka, pasjonatka dziedziny głosu, specjalistka rehabilitacji głosu i mowy; Basia Orzeł (ona/jej) - logopedka, terapeutka manualnej terapii krtani, rehabilitantka głosu osób po operacjach w obszarze głowy/szyi, i osób zawodowo obciążających głos; wykładowczyni akademicka na UŁ i AHE; Hubert Krzyszkowski (x/on/jego) - specjalista rehabilitacji głosu, logopeda, prowadzi trening afirmujący głos i komunikację dla osób trans/nb z dysforią głosu. Osoba transmęska niebinarna, używa wobec siebie form rodzaju męskiego (choć gdzie się da, stara się unikać jakiegokolwiek rodzaju gramatycznego).

Entre dos Aguas un Teatro

Entre dos Aguas un Teatro

Zespół artystyczny “Entre dos Aguas un Teatro” („Między Dwiema Wodami Jeden Teatr”) to boliwijsko-polska, rodzinna grupa aktorska. Jesteśmy niezależnym zespołem, założonym w 2004 roku, przez aktorkę Danutę Marię Zarzyką, urodzoną w Toruniu i Fidela Lucasa Achirico Espinoza, aktora i muzyka boliwijskiego, oraz współtowarzyszących w reprezentacji scenicznej dzieci Naomi (20 lat, pseud. Kaypi Imbir) i Mileny (10 lat). “Entre dos Aguas un Teatro” jest owocem wspólnego życia i rozwoju artystyczno-rodzinnego w Boliwii. Nasze bycie w całości staramy się poświęcić pasji tworzenia. Praca teatralna oraz pokrewne formy ekspresji artystycznej były i są formą naszego zawodowego rozwoju oraz źródłem rodzinnego utrzymania. Entre dos Aguas un Teatro wziął udział w wielu międzynarodowych festiwalach wystawiając swoje sztuki autorskie i dyktował warsztaty aktorskie w Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii, Argentynie, Brazylii, Chile, Szwajcarii i Hiszpanii. Od roku 2019 grupa mieszka i działa w Polsce, na Podkarpaciu. Ma w repertuarze sztuki teatralne i koncerty muzyczne, organizuje również co roku festiwal „Letnia Gościna Artystyczna” we wsi Temeszów, gdzie żyje i tworzy.

Kinga Tarkiewicz

Kinga Tarkiewicz

(ona/jej)

Mama na pełen etat najwspanialszych dzieci na świecie. Członek rady fundacji TransFuzja, współtwórczyni kampanii My,Rodzice dzieci trans, współorganizatorka II kongresu rodziców osób LGBTQIA+ we Wrocławiu, koordynator lokalnej grupy wsparcia rodzicielskiego we Wrocławiu. Aktywnie działa na rzecz wsparcia i pomocy przede wszystkim rodzicom i osobom bliskim, ale również samym osobom LGBTQIA+. Prywatnie trener jogi, miłośniczka książek, szydełka i podróży.

Cyry Wilczyńska
fot. Konrad Żurawowicz dla Kampania Przeciw Homofobii

Cyry Wilczyńska

(ona/jej)

Urodziła się w 2002 roku na Syberii. Pracując w Domu Polskim w Nowosybirsku, starała się włączyć kwestię tolerancji jako element kultury europejskiej, ale też charakterystycznej dla krajów o wielu obyczajach. Po nieustających prześladowaniach w 2020 roku wyjechała z Rosji. W Słupsku zaczęła stawiać małe kroki w aktywizmie lokalnym. Później dołączyła się do Homokomando, które dało jej przestrzeń na wyrażenie swojej niezgody na homofobię i transfobię. Aktualnie wielbicielka kultur obszaru bałtyckiego, studentka UMK i wolontariuszka Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom, a też działająca feministka w Toruńskiej Brygadzie Feministycznej.

San Kocoń

San Kocoń

(ono/jego)

Osoba działająca społecznie w kwestiach równościowych i środowiskowych, związana z Fundacją GrowSPACE oraz ruchami Extinction Rebellion i Animal Rebellion, głównie zainteresowana sprawami klimatu, praw LGBTQIA+, prawami zwierząt oraz dostępem do kultury. Osoba członkowska zarządu Stowarzyszenia Ostra Zieleń, zrzeszającego polskich Młodych Zielonych. Radne Krajowe partii Zieloni i kandydatcze do Rady Miasta Krakowa.

Hihi Kalisiak

Hihi Kalisiak

(on/jego)

Urodzony w Gorzowie Wielkopolskim w 1996 roku. Studiował projektowanie komunikacji na Uniwersytecie Wrocławskim w latach 2015–2020. W 2021 roku ukończył kurs fotografii profesjonalnej w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu. Był fotografem biura poselskiego Agnieszki Dziemianowicz-Bąk 2022-2023 i od 2022 prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2023 współtworzy stronę niebinarnosc.pl. W 2024 został laureatem stypendium artystycznego prezydenta miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Jego zdjęcia od 2022 wystawiane były w Poznaniu, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie i Warszawie, a także były publikowane w zinach “Krępowanie stóp”, “Żuk”, “Ka-tet” i magazynie "Suburbia".

Zoś Grądalskx

Zoś Grądalskx

(ono/on)

Niebinarna osoba aktywistyczna, działająca na rzecz budowania społeczności i sieci wsparcia osób queerowych głównie we Wrocławiu. Aktualnie część niebinarnosc.pl.

Lucja Siajehraj

Lucja Siajehraj

(ona/jej)

Osoba niebinarna, genderfluid. LGBTQPIA+ aktywistka, fotograf, informatyczka. Lubi makijaż i podróże. Czyta fantasy i sci-fi. Kocha życie i rodzinę z wyboru. Członkini ekipy Fundacji Lambda Polska/Qalejdoskop.

Pixie Frączek

Pixie Frączek

(ona/jej)

Jestem terapeutą Gestalt, prowadzę terapię indywidualną, par oraz związków niemonogamicznych w Poznaniu. Ukończyłam czteroletnie Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie. Jednym z moich najważniejszych kierunków działania jest praca terapeutyczna i rozwojowa z osobami LGBTQIA+ i osobami z grupy GSRD (Gender, Sexuality, Relationship Diversities) czyli praktykującymi różnorodne życie seksualne. Jako terapeuta jestem związana z poznańskim Stowarzyszeniem Grupa Stonewall, gdzie prowadzę grupy wsparcia oraz konsultacje indywidualne. Współpracuję również z „Sex Work Polska” wspierając osoby pracujące seksualnie. Ukończyłam roczne szkolenie w londyńskiej Pink Therapy szkolącej od wielu lat osoby pracujące terapeutycznie w obrębie różnorodności genderowych, seksualnych i relacyjnych. Jestem certyfikowanym doradcą około testowym HIV/AIDS.

Jacek Kochanowski

Jacek Kochanowski

(on/jego)

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Ośrodka Społecznych Badań Queer UW, zajmuje się socjologią queer, seksuologią społeczną, myślą postkolonialną, performatyką, filozofią poststrukturalistyczną. Opublikował m.in. „Fantazmat zróżnicowany. Socjologiczne studium przemian tożsamości gejow”, „Spektakl i wiedza. Perspektywa społecznej teorii queer.”, „Socjologia seksualności. Marginesy”, „Nowe studia kulturowe (z Tomaszem Wrzoskiem).

Nikola Broyak

Nikola Broyak

(ona/jej)

Nikola Broyak jest zawodniczką snookera. Startowała w kobiecych zawodach międzynarodowych z sukcesami. Polski Związek Snookera wykluczył ją jednak z kobiecych rozgrywek (ale dopiero po tym, jak wygrała turniej!) twierdząc że "męski mózg" daje jej przewagę. Od prawie roku walczy o przywrócenie do zawodów. Na codzień wykonuje swoją wymarzoną pracę: jako kierowczyni autobusów miejskich w Warszawie.

Magda Stęga

Magda Stęga

(ona/jej)

Moją misją jest tworzenie wraz z firmami bezpiecznych miejsc pracy. Takich, w których każda osoba indentyfikująca się jako queerowa może być w pełni sobą. Edukuję oraz wyjaśniam firmom, co jest ważne dla osób transpłciowych. Jestem jedną z osób autorskich przewodnika: TRANSformacja. Dobre praktyki włączające w miejscu pracy. Mam do Ciebie małą prośbę: zastanów się proszę do spotkania ze mną, co dla Ciebie jest ważne, by powiedzieć: “tak czuję, że to bezpieczne miejsce i chcę pracować w tej firmie”.

Dr Valeri Vachev

Dr Valeri Vachev

(on/jego)

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich sprawujący nadzór nad Zespołem ds. Równego Traktowania w Biurze RPO. Nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem. Dr Vachev pochodzi z bułgarskiej rodziny nauczycieli akademickich. Jako młody chłopak rozpoczął studia na Wydziale Humanistycznym UMCSu w Lublinie uzyskując tytuł licencjata slawistyki, a następnie rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pozostał na uniwersytecie kontynuując studia doktorskie z dziedziny prawa karnego zakończone uzyskaniem tytułu doktora nauk prawnych. Pracował w Sądzie Najwyższym jako Członek Biura Analiz. Pracował w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich; najpierw jako Kierownik Zespołu Legislacyjnego i Ustrojowego w ramach Zespołu Prawa Karnego [2015 – 2019 r], by od 2022 r. zostać powołanym na stanowisko Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Brał czynny udział w powstaniu nowego Przewodnika „W sprawach o uzgodnieniu płci” wydanego przez BRPO w 2024 roku.

Katarzyna Ueberhan

Katarzyna Ueberhan

(ona/jej)

Posłanka na Sejm IX i X kadencji, filozofka, aktywistka na rzecz praw kobiet i mniejszości. Członkini sejmowych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Polityki Społeczniej i Rodziny, Etyki Poselskiej i Unii Europejskiej. Pełni funkcję Wiceprzewodniczącej Klubu Parlamentarnego Lewicy. Działa także m.in. w Parlamentarnej Grupie Kobiet oraz Parlamentarnym Zespole ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+. Współprzewodnicząca Nowej Lewicy w Wielkopolsce, członkini Zarządu Krajowego partii. Współorganizatorka strajków kobiet, poznańskiej Manify, akcji Nazywam się Miliard, a także demonstracji antynacjonalistycznych i antyrasistowskich. Wspierała organizację Marszy Równości w Poznaniu, współpracując ze Stowarzyszeniem Grupa Stonewall. Prywatnie miłośniczka kotów, czarnej kawy i gorzkiej czekolady.

Jolanta Niezgodzka

Jolanta Niezgodzka

(ona/jej)

Jest w Sejmie po to, aby dopilnować spraw lokalnych (takich jak remonty podwórek czy dostępne i zrównoważone osiedla), ale i ogólnokrajowych (np. In Vitro, lepsza opieka okołoporodowa, dostępna tabletka „dzień po”, legalna i bezpieczna aborcja do 12 tygodnia, skuteczne leczenie endometriozy, bezpłatne podpaski w szkołach, skuteczna opieka psychologiczna dla dzieci i młodzieży, edukacja seksualna, równościowa i obywatelska). Zanim została posłanką, przez 6 lat aktywnie zajmowała się sprawami mieszkanek i mieszkańców Wrocławia – najpierw w Radzie Osiedla i następnie w Radzie Miejskiej Wrocławia. Nadal pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu Osiedla Stare Miasto (od 2017 r.). Od lat współpracuje z inicjatywami, które walczą o prawa kobiet i mniejszości, zmianę losu zwierząt, lepszą pieczę zastępczą, ochronę klimatu oraz rzetelną, otwartą edukację. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz zarządzanie w sektorze publicznym na Uniwersytecie Ekonomicznym. Jest też absolwentką 29. Szkoły Liderów Politycznych oraz Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. W roku 2023 została finalistką Programu Open World finansowanego przez Kongres Stanów Zjednoczonych. W wolnym czasie chodzi po górach i czyta literaturę faktu. Kocha włoskie jedzenie. Trenuje kickboxing. Jest opiekunką dwóch adoptowanych pekińczyków – Pepy i Walkera.

Ewa Schädler

Ewa Schädler

(ona/jej)

Posłanka Trzeciej Drogi - Polski 2050. Wierzy w siłę kobiet i dialogu, w demokrację. Działa na rzecz wyrównywania szans grup wykluczonych czy to ze względu na pochodzenie, stan zdrowia, czy tożsamość płciową i seksualną. Ma doświadczenie pracy w różnych branżach: turystycznej, restauracyjnej, na rynku nieruchomości.

Bożena Przyłuska

Bożena Przyłuska

(ona/jej)

Jest dumną mamą transpłciowej Staśki i cispłciowego Janka oraz aktywistką feministyczną. Jest prezeską stowarzyszenia Kongres Świeckości, które opracowuje i dostarcza projekty rozwiązań prawnych służących przeciwdziałaniu klerykalizacji życia publicznego i dyskryminacji osób bezwyznaniowych, a także prowadzi kampanie społeczne na rzecz rozdziału kościoła od państwa oraz praw kobiet i społeczności LGBT. Jest autorką i współautorką kilku ustaw, liderką obywatelskich inicjatyw ustawodawczych Świecka Szkoła i Świeckie Państwo, organizatorką licznych konferencji dot. tematyki świeckości państwa. Jest organizatorką i liderką wielu protestów w obronie praw człowieka, równości i demokracji, a także świeckości państwa. Jest jedną z założycielek Warszawskiego Strajku Kobiet.

Arkadiusz Parker

Arkadiusz Parker

(on/jego)

Psycholog, pedagog, psychoterapeuta. Pochodzi z okolic Bielska-Białej, aktualnie mieszka w Opolu, gdzie prowadzi swój gabinet psychoterapeutyczny oraz prezesuje w Fundacji PROMENADA. Od kilku lat współprowadzi grupę wsparcia dla osób transpłciowych i niebinarnych, zajmuje się wspieraniem osób w tranzycji i opiniowaniem. Poza pasją zawodową, nie wyobraża sobie życia bez muzyki, odpoczynku na świeżym powietrzu i kawy.

Maja Wencierska

Maja Wencierska

(ona/jej)

Psycholożka, seksuolożka, socjolożka, terapeutka ACT, nauczycielka akademicka, trenerka, neurokognitywistka, biegła sądowa w dziedzinie psychologii. Z wykształcenia także mgr fizyki i dyplomowany muzyk. Na co dzień pracuje warsztatowo i indywidualnie w różnych aspektach psychoseksualności z osobami w wieku od lat 4 do 94. Wspiera ze szczególnym zaangażowaniem nastoletnie i dorosłe osoby transpłciowe. Przygotowuje diagnozy pod kątem tranzycji medycznej i sądowej korekty płci. Prowadzi warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców oraz kadr pedagogicznych z zakresu wspierania osób transpłciowych w środowisku rodzinnym oraz szkolnym.

Tomasz Jakubowski

Tomasz Jakubowski

(on/jego)

Psycholog, psychoterapeuta, specjalizuje się w pomocy psychologicznej i psychoterapii afirmatywnej dla osób transpłciowych i niebinarnych, oraz diagnostyce niezgodności płciowej. Doktorem nauk społecznych i pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Danuta Sowińska

Danuta Sowińska

(ona/jej)

Suicydolożka, edukatorka, trenerka, coach, autorka projektów szkoleniowych, reportaży i filmów dokumentalnych o kryzysie i prewencji suicydalnej młodzieży i seniorów, prezeska Fundacji Diversity Polska.

Tomasz Puchalski

Tomasz Puchalski

(on/jego)

Biskup Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, teolog starokatolicki. Duszpasterz i sojusznik osób transpłciowych - binarnych i niebinarnych.

Zofia Radosław

Zofia Radosław

(ona/jej)

Racjonalistka, głodna wiedzy wielbicielka nauki, miłośniczka książek i sztuki, sensualistka, sapioseksualistka, myślicielka, smakoszka, aspirująca pisarka, kolekcjonerka doświadczeń i eksploratorka, psychonautka, transfem w tranzycji, motywowana chęcią czynienia świata lepszym i nienawiścią do niesprawiedliwości i wszelkich ideologii totalitarnych i antyrozumowych. Mam za sobą 15-letnią karierę przedsiębiorcy i inwestora w branży startupów internetowych (m.in. GoldenLine - i ponad 30 innych projektów). Przyniosła mi ona wygodne i względnie dostatnie życie - ale nigdy nie pozwoliła zaznać spełnienia. Kilka lat temu za sprawą serii katastrof osobistych i zawodowych znalazłam się w bardzo mrocznym miejscu. Z otchłani powróciłam do życia, nie tylko odkrywszy swoją prawdziwą płeć, ale też z niezłomnym postanowieniem, że już nigdy nie pozwolę, by dystrakcje w postaci pogoni za zyskiem czy hedonizm przesłoniły mi własne pryncypia, cele i aspiracje. Odmianę losu setek tysięcy osób transpłciowych, które unijne służby zdrowia poddają upokarzającym, nienaukowym i dehumanizującym procedurom, postanowiłam uczynić swą życiową misją. Uruchamiam klinikę dla 5-9mln osób transpłciowych i niebinarnych z całej UE, aby hormonalną terapię tranzycyjną mogły rozpocząć po kilkugodzinnej wizycie i w warunkach szacunku dla ich godności ludzkiej i praw człowieka.

Rémy Gajda

Rémy Gajda

(on/jego)

Jestem Rémy, niektórzy znają mnie jako Kaśka. Transpłciowy Rodzic, transpłciowego, niebinarnego dziecka. Stram się łączyć te dwa doświadczenia i pomagać w ten sposób rodzicom osób transplciowym i niebinarnym :) Współprowadzę z innymi rodzicami Akcje Binder/ Gaff :) Staram się edukować ludzi, którzy stają na mojej drodze. Prowadzę maleńką grupę samowsparciową w Rybniku. Współpracuje z Fundacją Promenada z Opola.

Nikola Kacperska

Nikola Kacperska

(ona/jej)

Nikola Kacperska ma 38 lat. Jest w trakcie tranzycji. Uświadomiła sobie swoją tożsamość po wstrząsie, którym była śmierć żony. Samodzielnie wychowuje dwie córki w wieku przedszkolnym. Patrzy z nadzieją w przyszłość, bo najważniejsze w życiu to być sobą.

Aleksander Steblik

Aleksander Steblik

(on/jego)

Urodzony w 2000 roku w Katowicach. Student Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Działa w obszarze interdyscyplinarnym: filmie, wideo-arcie, rzeźbie, scenografii, animacji i klasycznymi technikami graficznymi (głównie linorycie i litografii). Swoją twórczością opowiada o swoich przeżyciach jako osoba transpłciowa. Pokazuje głównie proces zmian fizycznych, jak i tych zaistniałych w psychice. Swoje prace traktuje jako formę terapii, a twórczość jako dokumentację dokonanych zmian. W pracach powtarzającym motywem jest ciało.

Cat Jugravu
fot. Adi Bulboaca

Cat Jugravu

(they/them)

Cat Jugravu is a trans-non-binary activist, theatre-maker, and researcher based in Berlin. They are dedicated to working towards community building and the fight for LGBTQIA+ rights. Their perspective on queer and transgender activism explores the intersections between politics of the dissident body, sexuality, identity, and art, particularly in Eastern Europe and the Balkans. Cat's extensive experience as a speaker and workshop leader in various European demonstrations and events highlights their unwavering commitment to activism. They have been a speaker for Szczecin Pride, Demo Against Polish LGBT Free Zones, and the Hungarian Queer State Foundation Demo in Berlin. In addition, they have led community-building workshops in Hungary, Moldova, Austria, and Kosovo. As a founding member and artistic director of the Queerdos Kollektiv, Cat has established themselves as a interdisciplinary artist with a focus on experimental and immersive performances, installations, and events that prioritize LGBTQIA+ rights and visibility. Their artistic practice aims to challenge norms and stereotypes, blur the boundaries between performer and audience, and create a sense of intimacy and vulnerability. Beyond their artistic endeavors, Cat has been a Representative of the ÖH for LGBTQIA+ students at Salzburg University and a member of the Salzburg-based missmutig* collective since 2020. They have participated in and co-organized various demonstrations, including the UG Nouvelle/FLINTNIK/Frauenkampf Tag Demo and SLUTWALK 2021, showcasing their dedication to activism and community building. In all of their work, Cat strives to create a discourse that speaks truth to power, amplifies marginalized voices, and celebrates the beauty and diversity of queer and transgender identities.

Elias Moyson

Elias Moyson

(they/he)

Student of international social work. Born and raised in a small city, they moved to Antwerp and then Ghent for their studies. They did their internship at Wel Jong vzw, the organisation for LGBTQ+ youth in Flanders and Brussels. At Wel Jong, they focused on helping the team with organizing activities, such as a LGBTQ+ congress in Antwerp, giving workshops and networking with activists from Hungary and Poland. They have a passion for the drag scene, makeup, activism and circus.

Alisa Sarmant

Alisa Sarmant

(ona/jej)

Białoruska dziennikarka, aktywistka społeczna i działaczka polityczna. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014-2016 realizowała studia doktoranckie z zakresu pegagogiki i nauk o polityce na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Była kandydatka do Rady Miasta Mińska. Od 2010 roku aktywnie uczestniczy we wszystkich głównych kampaniach politycznych na Białorusi. W 2019 roku założyła inicjatywę na rzecz osób transpłciowych - Tg House, która od 2021 roku stała się jednym z kluczowym obszarów działalności fundacji DHB, wyróżniając się szeroko zakrojonymi działaniami na rzecz wsparcia i ochrony praw osób transpłciowych na Białorusi. W latach 2020-2023 pełniła funkcję redaktorki naczelnej w jednym z czołowych białoruskich mediów. Od 2023 roku członkini Zarządu Trans*koalicji, jednej z największych organizacji transpłciowej w Europie Wschodniej i Azji Środkowej.

Archie Pałka

Archie Pałka

(on-ono/jego)

Osoba niebinarna, edukująca o społeczności LGBT+. Członek kolektywu Rada Języka Neutralnego odpowiedzialnego m.in. za stronę zaimki.pl. Osoba trenerska Diversity & Inclusion w Grupie Stonewall, prowadząc szkolenia skupia się głównie na słownikach języka neutralnego, niebinarnego oraz inkluzywnego.

Marek Jezior

Marek Jezior

(on/jego, ono/ich)

Queerowa osoba transmęska. Student, tłumacz, pasjonat queerowego kina i osoba autorska. Pisząc, często skupia się na queerowym doświadczeniu. Prowadzi też instagrama, na którym opisuje swoje przeżycia. Organizator Queerowych Spotkań Filmowych, czyli cyklicznych dyskusji o kinie LGBTQ+.

Cyd Petruczenko

Cyd Petruczenko

(ona/jej, bi i queer)

Tworzy tęczowe kosmiczne koty na flagach, naklejkach i przypinkach produkowanych tylko w Polsce. To jej odpowiedź na szary i straszny świat - stworzenie własnego, który jest tęczowy i szczęśliwy. Ponadto ma szesnaście lat doświadczenia w malowaniu henną.

Michalina Wojdowska

Michalina Wojdowska

(ona/jej)

21 letnia post-aktywistka. Interesuje się transportem, podróżami, urbanistyką i modą. Swoimi doświadczeniami, niekonwencjonalnym podejściem i ciekawością świata chce inspirować innych i pokazywać jej punkt widzenia.

Anna Mazurczak

Anna Mazurczak

(ona/jej)

Adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie. Wiceprzewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Członkini Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. W latach 2012-2018 prawniczka w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, gdzie rozpoznawała skargi na dyskryminację ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową; od 2015 r. Naczelniczka Wydziału Prawa Antydyskryminacyjnego, reprezentowała Rzecznika w precedensowych postępowaniach sądowych dotyczących ochrony praw człowieka osób LGBT.

Wojciech Szumiło

Wojciech Szumiło

(on/jego)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo zachodniopomorskie. Student prawa na Uniwersytecie Szczecińskim, radny Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin kadencji 2021/22 oraz 2022/23 gdzie przewodniczył Komisji ds. Edukacji, a także mediator rówieśniczy. Zaangażowany w tematy związane z edukacją, partycypacją społeczną i aktywizacją młodzieży. Wspiera działania wielu organizacji społecznych,szczególnie tych z Pomorza Zachodniego.

Inga Sobólska

Inga Sobólska

(ona/jej)

W Fundacji GrowSPACE pełni rolę koordynatorki projektów. Doświadczona aktywistka działająca na rzecz ruchu proaborcyjnego, osób LGBTQ+, a także ofiar przemocy seksualnej. W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ ma pod opieką województwo lubelskie. Koordynatorka sieci wolontariackiej Tęczowego Piątku. Członkini Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie. Współtwórczyni i realizatorka projektu „Przegięcie" popularyzującego na Lubelszczyźnie burleskę, drag oraz pokrewne formy sztuki feministyczno-queerowej.

Alicja Kaleta

Alicja Kaleta

(ona/jej)

W Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ koordynuje województwo wielkopolskie. Od zawsze wiedziała, że niesienie pomocy innym to jej priorytet,z którym chce wiązać swoją przyszłość. Angażuje się w różne formy wolontariatu - od codziennych gestów po działalność dla Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Małgorzata Büthner-Zawadzka

Małgorzata Büthner-Zawadzka

(zazwyczaj ona/jej)

Doktorka nauk humanistycznych, członkini Homokomanda, autystka. Autorka książki feministycznej „Warszawa w oczach pisarek”. W 2022 r. wydała „Kobiety i LGBT-y razem za równością” – zbiór wywiadów z osobami zaangażowanymi w walkę o prawa człowieka na protestach ulicznych i wielu innych polach.

Anna Olasz

Anna Olasz

(ona/jej)

Jestem mamą transpłciowego syna Mateusza. Od kliku lat wraz z innymi rodzicami organizuję w Katowicach spotkania grupy wsparcia dla bliskich osób LGBTQ+ oraz ich dzieci. Staram się edukować osoby wokół mnie oraz pomagać rodzicom zaczynającym drogę wspierania swojego transpłciowego dziecka. Jestem absolwentką Akademii Zaangażowanego Rodzica oraz brałam udział w reportażu Piotra Jaconia „Wszystko o moim dziecku”, a także kampanii „My, Rodzice dzieci trans”. Od niedawna mam też działam w Fundacji PROMENADA.

Zosia Kardasz

Zosia Kardasz

(ona/jej)

Psycholożka, psychoterapeutka. Współtworzy Fundację PROMENADA w Opolu, gdzie zajmuje się psychoterapią indywidualną oraz partnerską. Współprowadzi grupę wsparcia dla osób transpłciowych i niebinarnych, wspiera psychologicznie rodziców i osoby bliskie podczas tranzycji oraz w różnorodnych kryzysowych sytuacjach. Wykłada w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Opolskim.

Radosław Hałuszczak Artysta RADO LORD

Radosław Hałuszczak Artysta RADO LORD

(on/jego)

Znany z projektu wina Tęczowy Eros lubuski artysta, który zdobył pierwsze miejsce plebiscytu Osobowość Roku 2020 w kategorii Kultura. Artysta, który swoją twórczością chce przybliżyć seksualność osób LGBTQ+. Po słowach jednego posła z PIS-u stworzył wystawę pt. "LGBTQ+ Interpretacja 8 Flag". W ramach wsparcia dla społeczności omawia orientacje seksualne i tożsamości płciowe. Uświadamia, że w naszym społeczeństwie jest wiele ludzi, którzy zasługują na taki sam szacunek jak osoby heteroseksualne.