Anna Grodzka

Anna Grodzka

(ona/jej)

Aktywistka społeczna, współzałożycielka i była prezeska Fundacji Trans-Fuzja. Współzałożycielka i prezeska Fundacji „Społeczeństwo FAIR“. W latach 2011-2015 posłanka na Sejm VII kadencji, zajmowała się przede wszystkim problemami równości kobiet i mężczyzn oraz osób LGBT+, problematyką praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji, problemami polityki mieszkaniowej, prawa pracy i związków zawodowych, promocją odnawialnych źródeł energii, demokracji energetycznej. Laureatka nagrody Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej „Okulary Równości” w 2012 roku, nagrody tygodnika Polityki dla najlepszej posłanki VII kadencji Sejmu oraz „Korony Równości” KPH. Obecnie emerytka i kompozytorka muzyki filmowej.

Lalka Podobińska

Lalka Podobińska

(ona/jej)

Aktywistka społeczna, współzałożycielka, była wiceprezeska i prezeska Fundacji Trans-Fuzja, współzałożycielka Fundacji LGBT Bussiness Forum oraz Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji „Społeczeństwo FAIR”. W latach 2011-2015 dyrektorka Biura Poselskiego Anny Grodzkiej. Doktora nauk farmaceutycznych, specjalizująca się w organizacji ochrony zdrowia oraz w rejestracji leków, produktów dietetycznych i wyrobów medycznych. Instruktorka harcerstwa, taterniczka jaskiniowa. Obecnie emerytka.

Ewa Maria Hołuszko
fot. Monika Pacyfka Tichy

Ewa Maria Hołuszko

(ona/jej)

Urodzona w Białymstoku. Skończyła wydziały: Elektryczny (PW) oraz Fizyki, Pedagogiki i Psychologii na UW. Działaczka społeczna i polityczna. W 2000 r. zakończyła proces korekcji płci. Jest osobą wyznania prawosławnego - działa w warszawskiej Wierze i Tęczy. Uczestniczka Euroforum chrześcijan LGBT w Gdańsku, Helsinkach i Zurichu. Działalność opozycyjną rozpoczęła jeszcze przed 1980 r. W mazowieckiej „Solidarności” była przez pewien okres przewodniczącą regionalnej Komisji Interwencyjnej a później członkiem Zarządu Regionu. Była członkiem Komisji Uchwał i Wniosków w czasie I Zjazdu NSZZ „Solidarność” w gdańskiej „Olivii”. W czasie stanu wojennego ukrywając się została pierwszą Przewodniczącą Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego – organizacji podziemnej obejmującej całą metropolię warszawską. Aresztowana i więziona. Odznaczona odznaką Zasłużony Działacz Kultury przez premiera Jerzego Buzka, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Krzyżem Wolności i Solidarności przez prezydenta Andrzeja Dudę. Członkini: Stowarzyszenia Wolnego Słowa i Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Działaczka na rzecz ochrony praw człowieka w tym osób LGBT oraz przynależnym imigrantom. Czynna członkini Platformy Obywatelskiej. Hobby: geografia, historia, polityka lecz także turystyka i ochrona przyrody. Członkini Klubu Wysokogórskiego.

Piotr Jacoń
fot. Olga Majrowska

Piotr Jacoń

(on/jego)

Urodził się w 1976 roku w Gdyni. Ukończył V LO w Gdańsku Oliwie oraz polonistykę na Uniwersytecie Gdańskim. Pracował w Radiu Plus, Radiu Gdańsk i „Dzienniku Bałtyckim”. Od listopada 2004 roku dziennikarz TVN 24, gdzie jest gospodarzem wieczornego programu „Dzień po dniu”. W TVN24 GO prowadzi cykl wywiadów „Bez polityki”. W 2021 r. ukazał się jego reportaż telewizyjny „Wszystko o moim dziecku”. W tym samym roku wydał książkę „My, trans”, opisującą problemy osób transpłciowych i ich bliskich. W 2017 roku otrzymał tytuł Mistrz Mowy Polskiej, w 2021 roku został finalistą Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, w 2022 uhonorowany przez KPH Koroną Równości oraz przyznawanym przez Fundację Grand Press Medalem Wolności Słowa.

Anton Ambroziak

Anton Ambroziak

(on/jego)

Dziennikarz i reporter portalu OKO.press. Wcześniej pracował w kulturze i współtworzył trzeci sektor. Za pracę dziennikarską uhonorowany nagrodami: Amnesty International „Pióro Nadziei” (2018), Kampanii Przeciw Homofobii “Korony Równości” (2019). Nominowany do nagrody "Zielony Prus" Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za wyróżniający start w zawodzie. W OKO.press pisze o usługach publicznych: najczęściej szkołach i mieszkaniach. Sprawdza, jak wygląda w Polsce (i na świecie) życie mniejszości, w tym osób LGBTQ i uchodźców. Czasem robi wycieczki w tematy związane z rolą tożsamości w życiu społeczno-politycznym.

Angela Getler

Angela Getler

(ona/jej)

Dziennikarka telewizji News24, gdzie prowadzi program "Ecce Homo. Oto Człowiek". Pierwsza transpłciowa dziennikarka telewizyjna w Polsce, konsultantka filmowa ds. transpłciowości, aktywistka na rzecz praw osób LGBT+. Brała udział w pracach nad filmem "Kobieta Z".

Daddy Blue (Teo Łagowsk_)

Daddy Blue (Teo Łagowsk_)

(on/ona)

Drama king, napędzany czułym gniewem i ożywczą depresją. Mężczyzna spełniony o wielu wcieleniach, obecnie jara się pirackim queerem. Czasem kur domowy, czasem diabeł, czasem arcybiskup - w każdej postaci płonie ekstazą na wkurwie. Osoba dragtywistyczna, sporo gada, wierzy w misje, wizje i pchanie zmian w narracji. Członek i wagina kolektywu Brokatowa Wstęga Mobiusa, szukającego nowych przestrzeni dla dragu osób socjalizowanych do roli kobiety.

Zenobia Żaczek

Zenobia Żaczek

(ona/jej)

Urodzona w 1974 r., współzałożycielka Komitetu Obrony Praw Lokatorów i Związku Syndykalistów Polski, od 2009 r. zajmuje się udzielaniem porad dla osób borykających się z problemami mieszkaniowymi. Organizuje protesty w obronie praw lokatorów i pracowników. Brała udział w pracach w komisjach sejmowych nad ustawą ds. reprywatyzacji, rewitalizacji i nowelizacjami ustawy o ochronie praw lokatorów. Walczyła o zakaz zwrotów kamienic z lokatorami i podłączanie kamienic do centralnego ogrzewania. Zawodowo zajmuje się programowaniem. Wiosną 2021 r. zaczęła tranzycję medyczną.

Lu Olszewski

Lu Olszewski

(ona/jej)

Niebinarna aktywistka działająca na widoczności i reprezentacji osób niebinarnych w przestrzeni publicznej. Inicjatorka projektu niebinarnosc.pl, pierwszego projektu zajmującego się stricte osobami niebinarnymi.

Klaudia Kowalska
fot. Michał Sosna

Klaudia Kowalska

(ona/jej)

Klaudia Kowalska, od ponad roku także pod scenicznym pseudonimem Dama Karo, w innych kręgach znana z kolei jako wiedźma Skusikula. Jest transkobietą, lesbijką, tatą, czarownicą, psychonautką, szamanką oraz reżyserką i montażystką. Stara się narodzić jako performerka. Jest tatą piątki dzieci, z których dwoje odebrała na własne ręce bez udziału lekarzy ani położnych. Po skończeniu reżyserii w łódzkiej filmówce, za sprzedane mieszkanie po babci oraz z pracy dla komercyjnych stacji telewizyjnych robiła sobie przerwy w zawodowym życiorysie, podróżując. W Afryce, Azji i Ameryce Południowej spędziła blisko sześć lat. W trakcie tych podróży rozwijała swoją wiedzę i doświadczenia w przestrzeni duchowej. Na przełomie 2008/09 roku porzuciła posadę dyrektorki kreatywnej Comedy Central aby oddać się zaawansowanym eksperymentom z własną ścieżką magiczną i narodziła się jako Skusikula. Niedługo potem wyjechała do Peru, gdzie przez ponad rok pracowała w teamie healerów z terminalnie chorymi na raka kobietami, przygotowując je na nadchodzącą śmierć, między innymi podczas Ayahuaskowych podróży. Dopiero w połowie 47 roku życia dokonała coming-out'u i wyszła z szafy jako transpłciowa kobieta oraz na scenę jako performerka queer pod aliasem Dama Karo. Planuje tranzycję medyczną. Swoje sceniczne narodziny traktuje jako wyjście z artystycznego kokonu, w którym tkwiła blisko półwiecze. Nagrała też pierwszy singiel ze swoją poezją sprzed kilkunastu lat. Ubrała go w performance, z którym czasem pojawia się na queerowych scenach. Dzisiaj ważna staje się dla niej działalność społeczna i aktywistyczna, chce zabierać głos jako osoba transpłciowa, jako rodzic transpłciowy, jako ofiara przemocy, ale także jako wiedźma i osoba samą magię dehermetyzująca i redefiniująca.

Tomasz Janota

Tomasz Janota

(on/jego)

Nazywam się Tomasz, jestem trans mężczyzną, rozpocząłem tranzycję w 2012 roku. Jestem pomysłodawcą grupy "Kadr na Równość", która tworzy filmy, seriale i reportaże związane z transpłciowością. Lubię udzielać się w pięknych akcjach, jak np. inicjatywa rainbow4.love czy napisanie rozdziału do książki "Cała siła jaką czerpię na życie".

Inez Dapszus

Inez Dapszus

(ona/jej)

Absolwentka malarstwa oraz wzornictwa na Akademii Sztuki w Szczecinie. Malarka, projektantka, performatorka i nauczycielka rysunku. Podejmuje estetykę melancholijnego queeru robotniczego w kontekście sytuacji transkobiet w Polsce, dotyka spraw mniejszości w sferze sex-workingu. Głównie tworzy obrazy olejne, fotografie i obiekty na skraju ready-made i trash artu. Wraz ze swoją żoną Olą Kuo-Rydzyńską założyła kolektyw Zakład Żeństwo.

Łukasz Jurewicz

Łukasz Jurewicz

(on/ona)

Osoba aktywistyczna z Poznania, osoba członkowska Stowarzyszenia Grupa Stonewall oraz kolektywu pozqueer. Wyoutowana osoba niebinarna, adwokatka społeczności LGBTQIAP+, współorganizatorka demonstracji antyrządowych w obronie praw człowieka i wolnych sądów, ale również Marszów Równości, wydarzeń kulturowych i paneli dyskusyjnych w ramach festiwalów prajdowych w Poznaniu i Szczecinie.

Mateusz Kotas vel Flame of Utopia

Mateusz Kotas vel Flame of Utopia

(on/jego vel on/jego/ona/jej/ono/jenu)

Nie czekam na zmianę. Ja jestem zmianą. Ja jestem pędem i energią. Sprawdzam granice naszych możliwości i przesuwam je dalej. Za dnia szkolę żaków i żaczki poznańskiej podstawówki, by pięknie mówiły i pięknie myślały. W nocy zaś eksploruję swoje człowieczeństwo – pod postacią drag queerowej persony rozkładam na czynniki pierwsze męskość i kobiecość. Daję upust swoim artystycznym popędom, by pchać tym samym swój aktywistyczny kram. Transpłciowość jest trudna, transpłciowość jest wielowymiarowa, transpłciowość jest zmianą, którą warto poznać.

Kristine Turowska

Kristine Turowska

(ona/jej)

Urodzona w 1976 roku, transpłciowa pisarka i poetka. Ukończyła też 2-letnią szkołę aktorską. Wydała tomik swoich wierszy oraz powieść historyczną „Listy do E.”. Obecnie pracuje nad sztuką teatralną poruszającą tematykę stereotypowego traktowania roli kobiety oraz związanych z tym problemów kobiety transpłciowej. W życiu codziennym odpowiedzialna jest za finanse w zarządzie międzynarodowej korporacji. Ma żonę i dwoje dorosłych dzieci.

Olgierd Cichoń

Olgierd Cichoń

(on/jego)

Od 13 lat starannie odkrywam potencjał firm, pomagając im w obrębie tłumaczeń, content marketingu i copywritingu. Prowadzę niewielką agencję marketingowo-tłumaczeniową o wielkich możliwościach – jestem ekspertem od lokalizacji i transkreacji. Pracuję głównie ze start-upami i podmiotami korporacyjnymi. Warsztat pisarski szlifowałem między innymi pod okiem Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Byłem również uczestnikiem kursu tworzenia scenariuszy do gier komputerowych, Write the Game. Występowałem na wydarzeniach InternetBeta, Women in Localization, Crash Mondays i Marketingowy Miesiąc Kobiet w More Bananas.

Agnieszka Nockowska

Agnieszka Nockowska

(ona/jej)

Poznanianka z wyboru, łodzianka z urodzenia. Neurobiolożka i lekarka w jednym, starająca się odrobinę poprawić stan zdrowia lokalnej populacji, pracując w przekonaniu, iż wizyta w gabinecie nie musi zawsze być stresującym doświadczeniem :) Po godzinach robi fotki, szuka wszelkich przejawów sztuki współczesnej i daje się pokroić za wciągającą książkę.

Julia Durzyńska

Julia Durzyńska

(ona/jej)

Biolożka molekularna zatrudniona w UAM na stanowisku profesora uczelni i początkująca pisarka. Moja pierwsza powieść autofikcyjna o losach transpłciowej naukowczyni ukaże się wiosną tego roku. Uwielbiam uczestnictwo w szeroko rozumianej nauce i kulturze.

Ewelina Negowetti

Ewelina Negowetti

(ona/jej)

Założycielka i adminka facebookowej grupy "Transpłciowość w rodzinie". Edukatorka, ilustratorka, obywatelka zaangażowana w zmienianie otoczenia na lepsze. Członkini Zarządu nowopowstającej fundacji "Transpłciowość w Rodzinie". Autorka poradnika "Pułapki aktywizmu - Jak je ominąć i cieszyć sie życiem (nie tylko swoim)". Z wykształcenia - specjalistka ds. zarządzania ngo.

Paula Szewczyk

Paula Szewczyk

(ona/jej)

Reporterka „Wysokich Obcasów”, pisze na tematy społeczne. Nominowana do nagrody Grand Press za reportaż o transpłciowych matkach, autorka książki "Ciała obce. Opowieści o transpłciowości". W 2023 roku nagrodzona "Koroną Równości" w kategorii "Media".

Hanna M. Zagulska

Hanna M. Zagulska

(on/ona)

Aktywistka społeczna, zawodowo PRowiec i specjalistka komunikacji. Osoba współorganizująca kilkadziesiąt demonstracji m.in. Łańcuchy Światła i Tęczowe Disco pod Pałacem. Członkini Grupy Stonewall - w roku 2019 brała udział w Letniej Akademii Równości. Osoba niebinarna, genderfluid. Na obecnym etapie drogi używa różnych zaimków. Od 2015 roku wyautowana osoba panseksualna.

M Marciniak

M Marciniak

(on/jego)

Osoba transpłciowa niebinarna. Współprowadzi Fundację Lambda Polska wraz z Moniką Pacyfką Tichy. Osoba aktywistyczna działająca na rzecz dzieci i młodzieży transpłciowej w Polsce. Udziela konsultacji do spraw tranzycji, oraz refundacji przez fundację procesów diagnostycznych związanych z tranzycją. Na drodze do finalizacji studiów psychologicznych na etapie pisania pracy magisterskiej, której temat jest ściśle związany z transpłciowością. Współadmin profilu Lambdy Polska na FB oraz gruperk wspierających dla dzieci i młodzieży na messengerze. Osoba feministyczna wspierająca osoby okołowaginalne. Prowadzi safespace, oraz grupy wsparcia dla transpłciowych dzieci i młodzieży, a także konsultacje indywidualne dla rodziców dzieci trans. Prywatnie rodzic stada kotów.

Ezra Dzwoniarek
fot. Jacek Smoter

Ezra Dzwoniarek

(on/jego)

Transpłciowy chłopak, kłirowy anarchista, aktywista, prawnik, syn koleżanki Twojej mamy. Członek zespołu prawnego przy Lambda Warszawa. Współtworzy nieformalne kolektywy, takie jak Porozumienie Feministyczne 8 Marca, z którym organizuje warszawską Manifę, oraz Grupę Nieustającej Pomocy, gdzie oddolnie wspiera osoby queer i trans. Kocha rośliny domowe i pieski.

Katarzyna Grabia

Katarzyna Grabia

(ona/jej)

Psycholożka, seksuolożka, doradczyni ds. HIV/AIDS, trenerka, wykładowczyni akademicka. Prezeska Fundacji CzuliMy. Przez 7 lat pracowała w oświacie jako psycholożka i nauczycielka WDŻ. Odczuwając potrzebę oddolnych inicjatyw w temacie zdrowia psychicznego i seksualnego zaczęła realizować swoje poczucie misji w fundacji. Aktualnie działa na własnych warunkach, wspierając psychologiczno-seksuologicznie młodzież oraz dorosłych. Organizuje nieodpłatne inicjatywy dla osób LGBTQIAP+ na Warmii. Pracuje przede wszystkich z osobami neuroatypowymi oraz różnorodnymi płciowo i seksualnie. Przygotowuje diagnozy pod kątem tranzycji medycznej i sądowej korekty płci. Edukuje rodziców oraz grona pedagogiczne. Miłośniczka podróży. Nieustannie powiększa domową bibliotekę. W wolne chwile ładuje baterie w towarzystwie znajomych lub swoich kotów.

Stanisław Kalina Jaglarz

Stanisław Kalina Jaglarz

(on/jego)

Poeta, songwriter, autor tomiku „gościć sójki” (Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej 2022), za który był nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (za debiut). Wiosną tego roku pojawi się druga książka poetycka „zajęczy żar” nakładem Wydawnictwa Warstwy, do której okładkę i rysunki zrobił Ariel Rosé.

ariel rosé
fot. Valdis Jansons

ariel rosé

(on/jego)

Poeta, eseista, tłumacz, ilustrator. Autor książek poetyckich z ilustracjami: morze nocą jest mięśniem serca (PIW, 2022) oraz Północ Przypowieści (Znak, 2019), obie wydane pod imieniem Alicja Rosé. ariel otrzymał Warszawską Nagrodę Literacką oraz znalazł się na Liście Honorowej IBBY za ilustracje do książki Magdaleny Tulli „Ten i Tamten Las” (Oficyna Wydawnicza Wilk & Król, 2017). Był nominowany także do Nagrody Najpiękniejszej Książki za ilustracje do książki Jarosława Iwaszkiewicza Kocia Książka (Oficyna Wydawnicza Wilk & Król, 2015). Od 2023 roku ariel współtworzy projekt Both Sides of the Border Face East, międzynarodową inicjatywę artystyczną skupiającą się na Europie Wschodniej i Środkowej. Projekt objęty jest patronatem Marci Shore i wspierany przez Fondation Jana Michalskiego oraz Instytut Renesansu. Jego inauguracyjna odsłona poświęcona była wojnie w Ukrainie. Jako rezydent norweski współtworzy literacki projekt Litteratur på Blå w Oslo oraz skandynawską instytucję w Rzymie Circolo Scandinavo.

Patrycja Helt

Patrycja Helt

(ona/jej)

Decyzję o tranzycji podjęłam po pięćdziesiątce, obecnie mam 61 lat. Złożyłam pozew do sądu o korektę oznaczenia płci i czekam na termin rozprawy. Rozwiedziona, mam dwóch dorosłych synów, 29 i 25 lat. Pracuję na Politechnice Warszawskiej jako pracownica dydaktyczna, również w firmie informatycznej jako konsultantka. Współpracuję w kwestii praw osób trans ze studencką organizacją Queerowy Ruch Akademicki PW, Jestem jedną z niewielu osób transpłciowych, które ujawniły się na uczelniach w Polsce, szczególnie technicznych. Ukończyłam kurs liderek Kręgów Kobiet, zamierzam takie kręgi prowadzić. Uprawiam Taiji a także taniec z wachlarzami bojowymi, chwilowo mam przerwę ze względu na chorobę.

Monika Pacyfka Tichy
fot. Anna Kamińska

Monika Pacyfka Tichy

(ona/on/they)

Buntowniczka, aktywistka, motocyklistka, feministka. Fotografuje, pisze, podróżuje, reportażuje, robi filmy. Przez 8 lat rządów katolickich fundamentalistów działała nieprzerwanie w ruchu oporu. Od 2018 organizuje Marsze Równości (Szczecin, Gryfino-Mescherin, Festiwal Pol'and'Rock, Jelenia Góra), pomoc psychologiczną i kryzysową dla ofiar patriarchatu i queerfobii, oraz, jako jedyna w Polsce w sposób ciągły, finansowanie tranzycji indywidualnym osobom. W tym celu założyła Fundację Lambda Polska. Królowa Parad 2019; była na 24 marszach równości w jednym sezonie. Pomysłodawczyni i główna koordynatorka Ogólnopolskiego Dnia Widoczności Osób Transpłciowych. Kocha: swoją Żonę, Syna i Rodzinę z Wyboru, Przystanek Woodstock, książki o Wiedźminie i twórczość sióstr Wachowskich.

Szkoła Zdrowego Głosu

Szkoła Zdrowego Głosu

Interdyscyplinarna inicjatywa działająca terapeutycznie, badawczo, edukacyjnie w obszarze afirmacji głosu osób transpłciowych i niebinarnych. Pracują naziemnie w Łodzi i Warszawie oraz online. W skład ekipy wchodzą: Ania Guhs-Pyrek (ona/jej) - neurologopedka, edukatorka, pasjonatka dziedziny głosu, specjalistka rehabilitacji głosu i mowy; Basia Orzeł (ona/jej) - logopedka, terapeutka manualnej terapii krtani, rehabilitantka głosu osób po operacjach w obszarze głowy/szyi, i osób zawodowo obciążających głos; wykładowczyni akademicka na UŁ i AHE; Hubert Krzyszkowski (x/on/jego) - specjalista rehabilitacji głosu, logopeda, prowadzi trening afirmujący głos i komunikację dla osób trans/nb z dysforią głosu. Osoba transmęska niebinarna, używa wobec siebie form rodzaju męskiego (choć gdzie się da, stara się unikać jakiegokolwiek rodzaju gramatycznego).

Kinga Tarkiewicz

Kinga Tarkiewicz

(ona/jej)

Mama na pełen etat najwspanialszych dzieci na świecie. Członek rady fundacji TransFuzja, współtwórczyni kampanii My,Rodzice dzieci trans, współorganizatorka II kongresu rodziców osób LGBTQIA+ we Wrocławiu, koordynator lokalnej grupy wsparcia rodzicielskiego we Wrocławiu. Aktywnie działa na rzecz wsparcia i pomocy przede wszystkim rodzicom i osobom bliskim, ale również samym osobom LGBTQIA+. Prywatnie trener jogi, miłośniczka książek, szydełka i podróży.

Cyry Wilczyńska
fot. Konrad Żurawowicz dla Kampania Przeciw Homofobii

Cyry Wilczyńska

(ona/jej)

Urodziła się w 2002 roku na Syberii. Pracując w Domu Polskim w Nowosybirsku, starała się włączyć kwestię tolerancji jako element kultury europejskiej, ale też charakterystycznej dla krajów o wielu obyczajach. Po nieustających prześladowaniach w 2020 roku wyjechała z Rosji. W Słupsku zaczęła stawiać małe kroki w aktywizmie lokalnym. Później dołączyła się do Homokomando, które dało jej przestrzeń na wyrażenie swojej niezgody na homofobię i transfobię. Aktualnie wielbicielka kultur obszaru bałtyckiego, studentka UMK i wolontariuszka Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom, a też działająca feministka w Toruńskiej Brygadzie Feministycznej.

San Kocoń

San Kocoń

(ono/jego)

Osoba działająca społecznie w kwestiach równościowych i środowiskowych, związana z Fundacją GrowSPACE oraz ruchami Extinction Rebellion i Animal Rebellion, głównie zainteresowana sprawami klimatu, praw LGBTQIA+, prawami zwierząt oraz dostępem do kultury. Osoba członkowska zarządu Stowarzyszenia Ostra Zieleń, zrzeszającego polskich Młodych Zielonych. Radne Krajowe partii Zieloni i kandydatcze do Rady Miasta Krakowa.

Hihi Kalisiak

Hihi Kalisiak

(on/jego)

Urodzony w Gorzowie Wielkopolskim w 1996 roku. Studiował projektowanie komunikacji na Uniwersytecie Wrocławskim w latach 2015–2020. W 2021 roku ukończył kurs fotografii profesjonalnej w Ośrodku Postaw Twórczych we Wrocławiu. Był fotografem biura poselskiego Agnieszki Dziemianowicz-Bąk 2022-2023 i od 2022 prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2023 współtworzy stronę niebinarnosc.pl. W 2024 został laureatem stypendium artystycznego prezydenta miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Jego zdjęcia od 2022 wystawiane były w Poznaniu, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie i Warszawie, a także były publikowane w zinach “Krępowanie stóp”, “Żuk”, “Ka-tet” i magazynie "Suburbia".

Pixie Frączek

Pixie Frączek

(ona/jej)

Jestem terapeutą Gestalt, prowadzę terapię indywidualną, par oraz związków niemonogamicznych w Poznaniu. Ukończyłam czteroletnie Centrum Counsellingu Gestalt w Krakowie. Jednym z moich najważniejszych kierunków działania jest praca terapeutyczna i rozwojowa z osobami LGBTQIA+ i osobami z grupy GSRD (Gender, Sexuality, Relationship Diversities) czyli praktykującymi różnorodne życie seksualne. Jako terapeuta jestem związana z poznańskim Stowarzyszeniem Grupa Stonewall, gdzie prowadzę grupy wsparcia oraz konsultacje indywidualne. Współpracuję również z „Sex Work Polska” wspierając osoby pracujące seksualnie. Ukończyłam roczne szkolenie w londyńskiej Pink Therapy szkolącej od wielu lat osoby pracujące terapeutycznie w obrębie różnorodności genderowych, seksualnych i relacyjnych. Jestem certyfikowanym doradcą około testowym HIV/AIDS.

Jacek Kochanowski

Jacek Kochanowski

(on/jego)

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Ośrodka Społecznych Badań Queer UW, zajmuje się socjologią queer, seksuologią społeczną, myślą postkolonialną, performatyką, filozofią poststrukturalistyczną. Opublikował m.in. „Fantazmat zróżnicowany. Socjologiczne studium przemian tożsamości gejow”, „Spektakl i wiedza. Perspektywa społecznej teorii queer.”, „Socjologia seksualności. Marginesy”, „Nowe studia kulturowe (z Tomaszem Wrzoskiem).

Katarzyna Ueberhan

Katarzyna Ueberhan

(ona/jej)

Posłanka na Sejm IX i X kadencji, filozofka, aktywistka na rzecz praw kobiet i mniejszości. Członkini sejmowych Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Polityki Społeczniej i Rodziny, Etyki Poselskiej i Unii Europejskiej. Pełni funkcję Wiceprzewodniczącej Klubu Parlamentarnego Lewicy. Działa także m.in. w Parlamentarnej Grupie Kobiet oraz Parlamentarnym Zespole ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+. Współprzewodnicząca Nowej Lewicy w Wielkopolsce, członkini Zarządu Krajowego partii. Współorganizatorka strajków kobiet, poznańskiej Manify, akcji Nazywam się Miliard, a także demonstracji antynacjonalistycznych i antyrasistowskich. Wspierała organizację Marszy Równości w Poznaniu, współpracując ze Stowarzyszeniem Grupa Stonewall. Prywatnie miłośniczka kotów, czarnej kawy i gorzkiej czekolady.

Franek Sterczewski
fot. Grzegorz Hospod

Franek Sterczewski

(on/jego)

Poseł na Sejm RP IX kadencji. Radny Osiedla Św. Łazarz. Architekt, aktywista, rowerzysta. Inicjator poznańskiego Łańcucha Światła w obronie niezawisłości sądownictwa. Absolwent Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Animator kultury miejskiej. Kurator wydarzeń związanych z architekturą i stały współpracownik m.in. festiwali: MIASTOmovie, Short Waves Festival i Malta Festival. Organizator akcji, takich jak Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, czy Parking Day, które poza funkcją rekreacyjną pełnią rolę komentarza do stanu społeczno-urbanistycznej tkanki miasta. W latach 2018 - 2019 Koordynator ds. Strategii Rozwoju Międzynarodowych Targów Poznańskich, odpowiedzialny za otwieranie targów na miasto.

Maja Wencierska

Maja Wencierska

(ona/jej)

Psycholożka, seksuolożka, socjolożka, terapeutka ACT, nauczycielka akademicka, trenerka, neurokognitywistka, biegła sądowa w dziedzinie psychologii. Z wykształcenia także mgr fizyki i dyplomowany muzyk. Na co dzień pracuje warsztatowo i indywidualnie w różnych aspektach psychoseksualności z osobami w wieku od lat 4 do 94. Wspiera ze szczególnym zaangażowaniem nastoletnie i dorosłe osoby transpłciowe. Przygotowuje diagnozy pod kątem tranzycji medycznej i sądowej korekty płci. Prowadzi warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców oraz kadr pedagogicznych z zakresu wspierania osób transpłciowych w środowisku rodzinnym oraz szkolnym.

Tomasz Puchalski

Tomasz Puchalski

(on/jego)

Biskup Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce, teolog starokatolicki. Duszpasterz i sojusznik osób transpłciowych - binarnych i niebinarnych.

Zofia Radosław

Zofia Radosław

(ona/jej)

Racjonalistka, głodna wiedzy wielbicielka nauki, miłośniczka książek i sztuki, sensualistka, sapioseksualistka, myślicielka, smakoszka, aspirująca pisarka, kolekcjonerka doświadczeń i eksploratorka, psychonautka, transfem w tranzycji, motywowana chęcią czynienia świata lepszym i nienawiścią do niesprawiedliwości i wszelkich ideologii totalitarnych i antyrozumowych. Mam za sobą 15-letnią karierę przedsiębiorcy i inwestora w branży startupów internetowych (m.in. GoldenLine - i ponad 30 innych projektów). Przyniosła mi ona wygodne i względnie dostatnie życie - ale nigdy nie pozwoliła zaznać spełnienia. Kilka lat temu za sprawą serii katastrof osobistych i zawodowych znalazłam się w bardzo mrocznym miejscu. Z otchłani powróciłam do życia, nie tylko odkrywszy swoją prawdziwą płeć, ale też z niezłomnym postanowieniem, że już nigdy nie pozwolę, by dystrakcje w postaci pogoni za zyskiem czy hedonizm przesłoniły mi własne pryncypia, cele i aspiracje. Odmianę losu setek tysięcy osób transpłciowych, które unijne służby zdrowia poddają upokarzającym, nienaukowym i dehumanizującym procedurom, postanowiłam uczynić swą życiową misją. Uruchamiam klinikę dla 5-9mln osób transpłciowych i niebinarnych z całej UE, aby hormonalną terapię tranzycyjną mogły rozpocząć po kilkugodzinnej wizycie i w warunkach szacunku dla ich godności ludzkiej i praw człowieka.

Rémy Gajda

Rémy Gajda

(on/jego)

Jestem Rémy, niektórzy znają mnie jako Kaśka. Transpłciowy Rodzic, transpłciowego, niebinarnego dziecka. Stram się łączyć te dwa doświadczenia i pomagać w ten sposób rodzicom osób transplciowym i niebinarnym :) Współprowadzę z innymi rodzicami Akcje Binder/ Gaff :) Staram się edukować ludzi, którzy stają na mojej drodze. Prowadzę maleńką grupę samowsparciową w Rybniku. Współpracuje z Fundacją Promenada z Opola.

Radosław Hałuszczak Artysta RADO LORD

Radosław Hałuszczak Artysta RADO LORD

(on/jego)

Znany z projektu wina Tęczowy Eros lubuski artysta, który zdobył pierwsze miejsce plebiscytu Osobowość Roku 2020 w kategorii Kultura. Artysta, który swoją twórczością chce przybliżyć seksualność osób LGBTQ+. Po słowach jednego posła z PIS-u stworzył wystawę pt. "LGBTQ+ Interpretacja 8 Flag". W ramach wsparcia dla społeczności omawia orientacje seksualne i tożsamości płciowe. Uświadamia, że w naszym społeczeństwie jest wiele ludzi, którzy zasługują na taki sam szacunek jak osoby heteroseksualne.